“Bugün bir girişimci olarak başarılı olmak istiyorsanız aynı zamanda iyi bir hikaye anlatıcısı olmalısınız.”

Virgin Group kurucusu Richard Branson, bir girişimci için olmazsa olmaz yetkinliği işte bu sözleriyle vurguluyor.Branson duyguların ve müşterilerle empati kurmanın ne kadar önemli olduğunu bilen liderlerden. İfade ettiği gibi eğer bugün girişimciyseniz kendi hikayenizi potansiyel bir yatırımcı ve iş ortağı önünde akılda kalıcı ve ikna edici bir şekilde anlatmak zorundasınız. Dünyanın büyük markalarına baktığımızda birçoğunun harika bir hikayesi olduğunu söylemek mümkün. Bu yüzden her girişimin de yatırımcılara, medyaya ve müşterilere anlatacağı bir hikâyeye ihtiyacı var.

Hikaye anlatımını kullanan girişimler pazarda tutunmayı başarırken aynı zamanda tüketicilerin unutamadığı birer marka haline geliyorlar. Bunu en iyi ürün veya hizmeti sağladıkları için değil, hedef kitleleriyle duygusal bir bağ kurmayı başardıkları için elde ediyorlar. Liderlik Hikayesi Laboratuvarı'nın kurucusu Esther Choy, “Harika hikayeler anlatmak için süper kahraman olmanıza gerek yok” diyor ve ekliyor: “Hikâye anlatımı doğru çerçeve ve araçlarla ikna edici iletişim için etkili bir şekilde kullanılabilir.”

Girişimcilerin hikayeye dayalı pazarlamayı nasıl yapabileceklerine odaklanan Storytelling for Startups kitabının yazarı Mark Evans, “Hikaye anlatımı işe yeni başlayanlar için önemlidir zira sınırlı pazarlama bütçeleri, çok az müşteri ve marka bilinirliği olduğundan dikkat çekmeleri için işe yeni başlayanlara bir yol sağlar,” diyor. 

Evans ayrıca girişiminizin hikayesini oluşturmak için atabileceğiniz birkaç önemli adımdan söz ediyor: “İlk önce işe neden başladığınızı ve müşteriye sağladığınız değeri ifade eden temel bir hikaye yaratmalısınız. Ardından, hikayenizin ulaşmasını istediğiniz hedef kitleyi belirleyin ve hikayenizi yaymak için bir strateji oluşturun. Son olarak, hikayenizi kimlerin anlatacağını; kurucu, müşteri veya harici bir sözcü olup olmadığını belirleyin ve mesajınızı etkili bir şekilde iletmeleri için onları yönlendirin.”

Hikayenizi Nasıl Yaratırsınız? 
Bunun için hikayelerini başarılı şekilde anlatan girişimlerin kullandığı bir yöntemden bahsedebiliriz. Üç ayaktan oluşan bu yöntem hikayenizi yaratırken işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Kahramanınız kim?   
Girişimci olarak siz ve markanız bu hikâyenin bilgesisiniz. Yani kahramana yol gösterecek, karşısına çıkan engellerde ona yardım edecek ve destek sunacak kişi sizsiniz. Dolayısıyla öncelikle kahramanınızı iyi tanımanız; onun kim olduğunu, yolculuğunu ve karşılaşacağı engelleri bilmeniz önemlidir. Örneğin armut.com’un kahramanı sade bir ifadeyle, kaliteli hizmeti hızlı ve güvenilir bir şekilde almak isteyen insanlardır.
Engel Ne?  
Bir hikayede olmazsa olmaz unsur engeldir. Klasik hikaye anlatıcısı tabiriyle ejderhadır. Müşterilerinizin engelinin ne olduğunu baştan tespit etmeniz ve bu engeli aşarken sizin girişiminizin ona nasıl bir faydası olacağını iyi anlatmanız gerekir.  Ürününüzün onun ihtiyaçlarına doğrudan yanıt verdiğini gösterdiğinizde müşterinizin güvenini kazanırsınız, böylece sizinle birlikte satın alırlar.  Aynı örnek üzerinden gidersek bu durumda armut.com’un kahramanının engeli (ejderhası) kirli ve dağınık bir ev, taşınma zorunluluğu, ustalara karşı güvensizlik gibi unsurlardır. 
Ve çözüm…
Engeli aştığında müşterileriniz nasıl hissedecekler? Hayatlarında ne değişmiş olacak? Bundan sonra yollarına nasıl devam edecekler? Duyguların devreye girdiği ve gelecek güzel günlerin başladığı yer işte burası. Ürününüz veya hizmetinizle yarattığınız deneyimin ne olduğunu metaforlar, analojiler ve tasvirlerle, yani görselleştirerek anlatmalısınız.  
Yine armut.com üzerinden gidersek müşteri veya kullanıcı yorumları bize çözümün nasıl olduğunu çok net ve akılda kalıcı bir resme ve duyguya dönüştürerek veriyor. 

Kısacası girişiminizin hikayesi engelin karşısında sizin kahramanınıza vereceğiniz sihirli değnekte gizlidir. Sihirli değneğiniz ne kadar duyguya dokunursa o kadar satın alınır. 

Jeff Bezos'un dediği gibi, "En iyi teknolojiye sahip olabilirsiniz, en iyi iş modeline sahip olabilirsiniz ancak şaşırtıcı bir hikayeleştirme yapamıyorsanız bunların hiçbir önemi kalmayacaktır.”

Etkinlik ve eğitimlerimizden haberdar olmak için bültenimize üye olun